W roku 2010 instruktorki świetlic wiejskich wspólnie z uczestnikami zajęć świetlicowych gromadzą dokumentację, dotyczącą bocianich gniazd w Gminie Cekcyn.

Brzozie
Wg relacji p. Iglińskiej – gniazdo istniało na starej stodole u p. Chabowskich od ok. 1890 roku (3-4 jaja). W 1999 wystąpiła konieczność rozbiórki starej stodoły.
Bociany zbudowały sobie gniazdo na wkopanym specjalnie przez sołtysa p. Ulrika Behrendta słupie (zamontowane koło od wozu) – bociany wychowują po3- 4 młode

Iwiec
Na posesji p. Wilkiewiczów już od początku lat 90-tych jest gniazdo bocianie. Co roku przylatują bociany aby wychowywać tutaj potomstwo - przeważnie są to 3-4 młode. Największa liczba młodych to 5. Swoje gniazdo zbudowały na słupie elektrycznym z dala od ulicznego zgiełku w zgodzie z naturą. Gniazdo jest uniesione na stelażu, co dodatkowo chroni bociany przed porażeniem prądem.
Rodzina bocianów od kilkudziesięciu lat miała gniazdo na stodole państwa Chechłów. Po rozbiórce tej stodoły (1999) boćki zrobiły nowe gniazdo na słupie elektrycznym u p. Sworowskiej. W 2005 – 4 młode, 2 zginęły od porażenia prądem. W 2006 – 3 młode

Małe Gacno
W sołectwie Małe Gacno istnieją dwa gniazda: w miejscowości Małe Gacno  w 1998 roku p.p. Dampc, Zieliński i Hoppe zrobili metalową podstawę do gniazda, wyłożyli wierzbowymi witkami, umieścili na nieczynnym słupie energetycznym. Bociany przylatują co roku i od kilku lat wychowują po 2 młode.


W miejscowości Mikołajskie gniazdo na słupie istnieje od lat 90-tych. W roku 2002 jeden z bocianów zahaczył o przewody el. I zginął. Od tego czasu przylatuje jeden samotny bocian, krąży na gniazdem i odlatuje.

Mały Iwiec
W Małym Iwcu w 2005 roku  bociany zbudowały gniazdo na słupie elektrycznym obok posesji p. Nowak.

  


Nowy Sumin
Zamarte - bociany przylatują co roku od przynajmniej 20 lat


Stary Sumin - bociany przylatują corocznie (oprócz tego roku) od bardzo dawna (właściciel nie pamięta dokładnie ale na pewno od 30 lat )

Wielkie Budziska
Bocianie gniazdo istnieje od czasów przedwojennych na posesji p. Górków.
Do roku 1960 gniazdo umiejscowione było na stodole.
Od 1961 bociany przeniosły się na oborę – do roku 1975.
Przy zmianie dachu obory gospodarz p. Zygmunt Górka przeniósł gniazdo ponownie na stodołę.
Ze względu na przeniesienie gniazda z jajami nie było w tym roku piskląt.
Boćki  co roku wracają ale nie zawsze mają młode. W 1995 roku podczas burzy uderzył piorun
i zginęła bociania para, ale zostało uratowane jedno pisklę i było wychowywane przez gospodarza
W roku 2003 zostało wyrzucone (wypadło?)  z gniazda jedno pisklę, udało się je uratować
W 2005 ze względu na bardzo późny przylot nie udało się bocianiej parze wychować potomstwa.

Trzebciny
Gniazdo bocianie znajduje się w miejscowości Wielkie Gacno, sołectwo Trzebciny, położonej w północno-wschodniej części gminy Cekcyn. Gniazdo zostało zbudowane przez parę bocianów w 2004 roku na stodole p. Talaśków W pierwszym roku rodzina powiększyła się o 3 młode. W 2005 roku bociany przyleciały w drugiej połowie maja ale zaobserwowano, że jeden był chory więc nie miały potomstwa. W 2006 przylatuje rzadko jeden bocian (gospodarz mówi, że „on tylko tutaj przylatuje na żaby”) – gniazdo do dziś pozostaje puste.

Zalesie
Bocianie gniazda w Zalesiu

Zdroje
Gniazdo istnieje wielu lat na posesji p.p. Anny i Pawła Łepek; bociany co roku wychowywały  2-3 młode.

 Jesienią 2008 roku – ze względu na rozmiar i ułożenie gniazda, grożące przewróceniem - pracownicy energetyki  zrzucili stare gniazdo, zostawiając po naprawie platformę. W roku 2009 przyleciała para bocianów – niestety większość jaj została wyrzucona (lub spadła) z gniazda – wychowały tylko jednego młodego boćka.
W roku 2010 przyleciała para bocianów – niestety zaobserwowano  ponowne wypadanie jaj.

Zielonka
Pod koniec lat 60 bociany zbudowały gniazdo na starej lipie na łące p. Nikodema Brunke. Zimą 1989 drzewo przewróciło się ze starości i gniazdo uległo zniszczeniu. P Brunka przygotował dla boćków inne drzewo niedaleko domu p. Wiśniewskich, ale nie mieszkały tam długo, bo wiatr zwiał gniazdo. Wiosną 1993 bociany zrobiły gniazdo na słupie energ. tuż przy szosie w kierunku Brzozia. W 1998 energetycy zrzucili gniazdo ze względów bezpieczeństwa i zamontowali metalowy stelaż pod nowe gniazdo. Bociany wychowywały do 4 młodych.



Zdarzało się, że przylatywało więcej bocianów i toczyły ze sobą walkę o gniazdo.
W roku 2010 przyleciało kilka boćków – jeden zginął, drugi poważnie ranny został odtransportowany do Myślęcinka. Pozostałe nie gniazdują – latają po łąkach, siadają na domach.