Serdecznie zapraszam na webinarium poświęcone zagadnieniom związanym z nową Dyrektywą Budynkową Unii Europejskiej (EPBD). W czasie spotkania wyjaśnimy kontekst, zapisy oraz kontrowersje związane z ostatnią głośną nowelizacją, która będzie miała skutki również w Programie Czyste Powietrze. Spotkanie poprowadzi Doradca Klimatyczno-Energetyczny WFOŚiGW w Toruniu – Robert Śpiewakowski, który powie między innymi:

- Czy kotły gazowe będą zakazane?

- Czy czekają nas przymusowe remonty naszych budynków?

- Co to znaczy, że budynek jest bezemisyjny?

- Jak ogólnie kształtuje się polityka klimatyczna UE w aspekcie naszych budynków?

 

Webinarium odbędzie się we wtorek, 09 lipca 2024 r. o godzinie 10:00. Szczegóły oraz link będą dostępne pod tym adresem: https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/aktualnosci/cykliczne-spotkania-z-doradcami-energetycznymi-nowa-edycja.

Zachęcam również do obserwowania kanału PDE na Youtube: https://www.youtube.com/@projektdoradztwaenergetycz3049

Spotkanie jest częścią cyklu webinariów poświęconych zagadnieniom związanym z szeroko rozumianą ochroną środowiska, efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii. Webinarium, podobnie jak wszystkie działania wykonywane w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego są dla odbiorców bezpłatne.

 

 

liczba złożonych wniosków - 170 szt.

liczba zawartych umów - 128 szt.

liczba zrealizowanych przedsięwzięć  - 79 szt.

kwota wypłaconych dotacji - 2 008 889,05 zł

Dane na dzień: 05.07.2024 r.

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię.

Od 14 czerwca 2024 r. beneficjentki i beneficjentów programu obowiązują nowe zasady:

  • Pompy ciepła oraz kotły na biomasę będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM: https://lista-zum.ios.edu.pl/;
  • Obowiązek wykonania audytu energetycznego przy wyborze pompy ciepła. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze

https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-dotyczace-pomp-ciepla

Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

 Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze”: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze

Przygotowanie i realizacja inwestycji w teorii oraz wymiana źródła ciepła i termomodernizacja w praktyce – to tematy najbliższego spotkania w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Webinar, na który każdy zainteresowany może się już zarejestrować (https://forms.office.com/e/rrtvL2F1uq), odbędzie się w czwartek, 6 czerwca o godz. 10:00.

Tylko dobrze docieplony budynek z nowym źródłem ciepła jest pewnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które przyniesie korzyści osobom korzystającym z programu „Czyste Powietrze”. Ale jak się za to zabrać? Czy wystarczy audyt energetyczny, który podpowie, czy dobór nowego źródła ciepła w danym domu, został wskazany zgodnie z jego zapotrzebowaniem na ciepło? Nie tylko na te pytania odpowiemy podczas spotkania online z audytorem energetycznym.
Zapraszamy w czwartek, 6 czerwca o 10:00. Prosimy o rejestrację pod linkiem: https://forms.office.com/e/rrtvL2F1uq (na zgłoszenia czekamy do 5.06.2024 r. do godz. 12:00).
Uwaga! Jeśli nie wyczerpiemy tematu, to obiecujemy kontynuację spotkania. Jak zgłosić dodatkowe tematy z obszaru termomodernizacji i wymiany źródła ciepła, które mielibyśmy jeszcze omówić? Wystarczy wypełnić ankietę, którą wyślemy do każdej zarejestrowanej osoby.
Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.