"Dziś widziałem Janusza Korczaka,
Jak szedł z dziećmi w ostatnim pochodzie,
A dzieci były czyściutko ubrane,
Jak na spacer niedzielny w ogrodzie.

Janusz Korczak szedł prosto na przedzie
Z gołą głową, z oczami bez lęku,
Za kieszeń trzymało go dziecko,
Dwoje małych sam trzymał na ręku. (...)

Spotkanie majowe DKK

 

 

Wierszem "Kartka z dziennika Akcji" Władysława Szlengla rozpoczęło się majowe (17.05) spotkanie DKK, które poświęcone było Januszowi Korczakowi - niezwykłemu człowiekowi, lekarzowi i pedagogowi. Utwór ten jest pierwszym (datowany na 10.08.1942r.) w polskiej literaturze opisem drogi Korczaka i jego dzieci z sierocińca na Umschlagplatz.
Punktem wyjścia do rozmów była książka Beaty Ostrowickiej "Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku". Codzienne życie w prowadzonym przez niego (w latach 1912-1942) Domu Sierot, ukazane jest tu oczami dziecka. Bo to samotnym dzieciom, niejednokrotnie trudnym, poświęcił życie, bo to o ich emancypację i równouprawnienie walczył. I to z nimi przemierzył ostatni etap swej drogi życia. Niezwykła osobowość, niebywałe osiągnięcia w dziedzinie wychowawczej, godne podziwu poświęcenie i ogromna, bezinteresowna miłość. O takim Korczaku czytamy. Jego słowa, znane jako "Apel twojego dziecka", wzbudziły wiele emocji i pytań w trakcie piątkowego spotkania. To trafne, mądre i ponadczasowe wskazówki, spisane w formie próśb dziecka.
Na koniec uzupełniłyśmy wspólnie karty pracy, na których zawarte zostały najistotniejsze fakty z życia Korczaka i stosowane przez niego w Domu Sierot metody opiekuńcze i wychowawcze. Bo dla dzieci tych był nie tylko dobrym doktorem, lecz przede wszystkim ojcem. Ojcem, który pozostał ze swymi dziećmi do końca.

(...) Tyle lat... w tej wędrówce upartej,
By w dłoń dziecka kulę dać słońca,
Jakże teraz zostawić strwożone,
Pójdzie z nimi... dalej... do końca... (...)

Kolejne spotkanie DKK, ostatnie przed wakacyjną przerwą, z książką "Stokrotki w śniegu" R.P.Evansa, zaplanowane zostało na 21.06.2013r. (piątek) na godz. 15.30.
Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Insytutem Książki.