Wioska Grzybowa powstała w Krzywogońcu w 2005 roku, inicjatorem powstania wioski tematycznej był Pan Tadeusz Syczyło - Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej. Natomiast inicjatorką realizacji pomysłu Wioski Grzybowej była Pani Dorota Gromowska.
Wacław Idziak - socjolog wsi, przeprowadził warsztaty, mające na celu przedstawienie idei tworzenia tego typu wiosek tematycznych. Zwrócił uwagę na wyzwalanie potencjału i wiedzy małych społeczności lokalnych w dalszym ich rozwoju.


fot. Justyna Wilkiewicz

 Tworzenie i rozwój Wioski Grzybowej realizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec, które na ten cel pozyskało dwukrotnie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz dotacje z Urzędu Gminy w Cekcynie. W realizację Wioski Grzybowej aktywnie włączyli się mieszkańcy Krzywogońca, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz sympatycy Wiosek tematycznych. Krzywogońcu mamy kilka suszarni do grzybów, z których mogą również skorzystać osoby wypoczywające na naszych przepięknych terenach.
W budynku poszkolnym, w którym ma swoją siedzibę stowarzyszenie Krzywogoniec, powstała izba wioski grzybowej, w której znajdują sie przedmioty zrobione w kształcie grzyba, jest kronika Wioski Grzybowej, w której jest coraz więcej pamiątkowych wpisów, są też liczne gadżety związane z Wioską Grzybową.


fot. Justyna Wilkiewicz

 Corocznie w "Wiosce Grzybowej" odbywa się impreza pn. "Święto Grzyba", na której można skosztować różnych potraw zrobionych z grzybów lub też wyglądem przypominającym.


fot. Justyna Wilkiewicz


fot. Justyna Wilkiewicz

Wioska Grzybowa, to promocja nie tylko sołectwa Krzywogoniec, Gminy Cekcyn ale i całego powiatu tucholskiego.
Kontakt:
Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec
Dorota Gromowska tel 698 629 990
Fryderyk Sikorski tel. (52)  33 610 96

 

 

 

 

Jak co roku w Krzywogońcu obchodzimy  "Święto Grzyba", jaka była impreza? zdjęcia mówią same za siebie :-)