Cekcyńska Orkiestra na zaproszenie Wójta Gminy – Pana Marka Chmielewskiego gościła w partnerskiej Gminie Dzierżoniów.
Młodzież miała okazję zwiedzić Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Mościsku, gdzie „nie oszczędziła” tamtejszej muzycznej sali nagrań, jednak głównym celem wizyty było wzięcie udziału w tradycyjnym dzierżoniowskim „Kolędowaniu”. Koncert odbył się w niedzielne popołudnie 21 stycznia w Gimnazjum w Dzierżoniowie. Oprócz Campanelli, która była „gwiazdą wieczoru”, wystąpiło 7 zespołów: „Con – Moto”, „Cord”, „Katarzynki”, „Macieje”, którzy występowali na ubiegłorocznej „Cekcyniadzie”, „Uciecho -  Wianki”, „New Folk – Old Stars” oraz Zespół Górali Czadeckich „Pojana”, który w lutym obchodził  jubileusz 60-lecia działalności.

Koncert kolęd pozwolił ponownie poczuć klimat minionych świąt Bożego Narodzenia, oprócz tradycyjnych kolęd i pastorałek orkiestra pod kierownictwem Anny, Magdaleny i Adama Filipskich wykonała wiązankę muzyki filmowej. Solistami byli: Kajetan Sala – wokal, Zofia Rajzer – akordeon, Magdalena Filipska – fortepian i po raz pierwszy można było usłyszeć Wiktorię Szulc i Julię Janoszek grające na ukulele.

Zebranie składu koncertowego zespołu okazało się nie lada logistycznym wyczynem. Miałam wrażenie, że orkiestrantów trzeba było „zbierać” po całej Polsce. Dojeżdżali na koncert autobusem, samochodem i pociągami. Pomimo, że niektórzy dosłownie wpadli na koncert i żeby zagrać przejechali 800 km (Dzięki Magda – jesteś wielka!), pomimo rozstrajających się od zimna instrumentów wszystko wyszło świetnie. Nie obyło się bez owacji na stojąco i bisów. Publiczność była zachwycona i zaskoczona, bo niektórzy nie słyszeli tradycyjnych kolęd i pastorałek w takich aranżacjach. Nas natomiast zaskoczyła mnogość zespołów ludowych działających na terenie gminy Dzierżoniów i wiek ich członków. Bo trzeba przyznać, że Seniorzy w Dzierżoniowie pięknie kultywują polskie tradycje.

Nie zabrakło też  krótkiej chwili wytchnienia. Orkiestra zwiedziła komnaty i podziemia  Zamku Książ w Wałbrzychu.  Gdzie na własne oczy mogła zobaczyć jak wygląda klawesyn, o którym z wielką pasją na lekcjach muzyki opowiadała Pani Ania. Grafik wizyty był napięty, ale jak mówią „podróże kształcą”. Był więc okazja do integracji młodzieży, kontaktu z kulturą Dolnego Śląska i zaprezentowanie dzierżoniowskiej publiczności efektów pracy Campanelli.

Spotkanie przedstawicieli gmin partnerskich było również okazją do rozmów i pracy nad wspólnymi działaniami, co zaowocowało złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na projekt „Kuźnia wiedzy – wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami KSOW”.
Nasza Orkiestra, mimo zmęczenia daleką podróżą, dała świetny koncert i pokazała swój pełen profesjonalizm, co powinno być dla nas wszystkich  powodem do dumy.