Cekcyńska Orkiestra na zaproszenie Wójta Gminy – Pana Marka Chmielewskiego gościła w partnerskiej Gminie Dzierżoniów.
Młodzież miała okazję zwiedzić Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Mościsku, gdzie „nie oszczędziła” tamtejszej muzycznej sali nagrań, jednak głównym celem wizyty było wzięcie udziału w tradycyjnym dzierżoniowskim „Kolędowaniu”. Koncert odbył się w niedzielne popołudnie 21 stycznia w Gimnazjum w Dzierżoniowie. Oprócz Campanelli, która była „gwiazdą wieczoru”, wystąpiło 7 zespołów: „Con – Moto”, „Cord”, „Katarzynki”, „Macieje”, którzy występowali na ubiegłorocznej „Cekcyniadzie”, „Uciecho -  Wianki”, „New Folk – Old Stars” oraz Zespół Górali Czadeckich „Pojana”, który w lutym obchodził  jubileusz 60-lecia działalności.

Tegoroczne Dni Gminy Cekcyn, które odbyły się w dniach 4-5 sierpnia uświetnili przedstawiciele z partnerskiej Gminy Dzierżoniów.  Tym razem oprócz dorosłych pojawili się przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Dzierżoniów, którzy mieli możliwość spotkać się z cekcyńską młodzieżą i porozmawiać o tym, co można zrobić dla młodzieży i jak angażować młodych ludzi do działania.

Delegacja odwiedziła "Starą Szkołę" w Trzebcinach i szukała skarbu kierując się wskazówkami zawartymi w queście pt. "Ktokolwiek będziesz w trzebcińskiej stronie...". Nasi dzierżoniowscy Przyjaciele w gospodarstwie opiekuńczym Pani Iwony Cybulskiej w Nowym Suminie mogli samodzielnie wyrobić masło w kierzance i dowiedzieć się jak funkcjonują gospodarstwa opiekuńcze.

W ostatni weekend maja 2017 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Wójta Gminy Dzierżoniów delegacja z Cekcyna wzięła udział w X Jubileuszowych Zmaganiach Sołectw Gminy Dzierżoniów, które są cykliczną imprezą, z innym tematem przewodnim każdego roku.

Gmina Cekcyn otrzymała zaproszenie od Wójta partnerskiej Gminy Dzierżoniów – Pana Marka Chmielewskiego, Partnerstwa Lokalnego Gminy Dzierżoniów oraz Stowarzyszenia „Razem dla Wsi”  do wzięcia udziału w spotkaniu podsumowującym projekt „Idea, która łączy – wsie tematyczne sposobem na aktywizację mieszkańców i rozwój przedsiębiorczości społecznej”.

            Wizyta przedstawicieli gminy odbyła się w dniach 18-19 listopada br., wzięły w niej udział przedstawicielki Rady Gminy Cekcyn, Gminnego Ośrodka Kultury, lokalnych Stowarzyszeń, Urzędu Gminy, instruktorka świetlicy wiejskiej oraz przedstawiciel wioski tematycznej.

            Grupa odwiedziła Szkołę Podstawową w Tuszynach, której uczniowie i nauczyciele realizowali kolejną już edycję projektu edukacyjnego „Młodzi Przyjaciele Drzew”, którym objęto wszystkich uczniów na terenie całej gminy. Gościliśmy również w nowo powstałej zagrodzie edukacyjnej w Mościsku, gdzie mieszkanka  postawiła na nowy sposób zarabiania na wsi, przez organizację różnorakich warsztatów i umożliwienie grupom dzieci i młodzieży uczestniczenie w  pracach polowych, robieniu przetworów lub obcowanie ze zwierzętami. Wydawać by się mogło, że dla dzieci to żadna atrakcja, jednak sądząc po ilości zainteresowanych grup jest duże zapotrzebowanie na tego typu działalność.

Podziwialiśmy również Bibliotekę Publiczną w Mościsku, która pełni w tej miejscowości również funkcje świetlicy wiejskiej, ośrodka sportu i rekreacji oraz aktywności mieszkańców.

Głównym celem   wizyty było „podpatrzenie” funkcjonowania  Partnerstwa Lokalnego Gminy Dzierżoniów, które skupia liczne organizacje pozarządowe, lokalnych przedsiębiorców i władze gminy. W Gminie Dzierżoniów w tym roku realizowany był projekt, którego celem było utworzenie w każdej z 15 sołeckich miejscowości wsi tematycznej. Zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie całego przedsięwzięcia, które odbyło się w Owieśnie, które jest wsią tematyczną „Rycerze Okrągłego Zamku”, (stąd tematyczne przebrania uczestników  spotkania).

„Konkurs na stworzenie herbu wsi”

Niektóre z miejscowości  w projekcie opracowały wstępną koncepcję, inne gotowe oferty turystyczne,  a  kilka zaczęło już przyjmować pierwszych turystów i zarabiać pieniądze. Głównym celem jest rozwój przedsiębiorczości społecznej i umożliwienie zarabiania mieszkańcom danej wsi na tym, co posiadają we własnych miejscowościach.

„Podziękowania dla włodarzy Dzierżoniowa”

            Założenia projektu są naprawdę imponujące i z pewnością, na podstawie naszych własnych doświadczeń z wsiami tematycznymi, bardzo trudne. Jednak jak widać ludzie z Dzierżoniowa są pełni zapału, ambicji i gotowi na ciężką pracę. Życzymy więc Im powodzenia! Może część rozwiązań współpracy z sektorem pozarządowym  uda się wprowadzić na naszym terenie, a może uda się tchnąć drugie życie w istniejące u nas wioski tematyczne.

"TRAPERZY" z wizytą w gminie partnerskiej

Grupa turystyczna "TRAPERZY" działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie pojechała z wizytą do partnerskiej gminy. Poniżej prezentacja z pobytu.

Załączniki:
Download this file (TRAPERZY W GMINIE DZIERŻONIÓW.pdf)TRAPERZY W GMINIE DZIERŻONIÓW.pdf[ ]7571 kB