W ostatni weekend maja 2017 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Wójta Gminy Dzierżoniów delegacja z Cekcyna wzięła udział w X Jubileuszowych Zmaganiach Sołectw Gminy Dzierżoniów, które są cykliczną imprezą, z innym tematem przewodnim każdego roku.

Tegoroczna impreza nosiła nazwę "Festiwalu Słoików". Oprócz konkurencji sportowych, w których brali udział przedstawiciele poszczególnych dzierżoniowskich sołectw i Cekcyna, pojawiły się konkurencje związane z tematem zmagań: wystaw słoików, czyli prezentacja zapraw z przetworami i wyrobami oraz smakołyki ze słoika, w której oceniano walory smakowe jednej wybranej zaprawy.

Kapituła konkursu oceniała walory estetyczne, etykiety na przetworach, przepisy i sposób prezentacji - pojawiły się nawet rymowanki i skecze o przetworach. Nie zabrakło borowiackich elementów w postaci charakterystycznych borowiackich strojów, haftów i zapraw do pampków* oraz marmelady do pumpelków**

Cekcyńska delegacja zwiedziła również podziemne miasto Osówka, a instruktorka plastyki z cekcyńskiego domu kultury Pani Łucja Ryszkowska udzieliła krótkich wskazówek warsztatowych z marmoryzacji, czyli tworzenia imitacji marmuru.

Panie z Cekcyna zasiadały też w komisji konkursowej oceniającej walory estetyczne i prezentację przetworów.
Grupa została zakwaterowana w przepięknej leśniczówce w Jodłowniku, gdzie wśród lasów mogła poczuć się jak w domu.

* pampki - maślaki
** pumpelki - pączki