Szanowni Państwo,

Od 27 maja 2023 r. można zapisać dziecko na szczepienie przeciwko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Cekcynie również zgłosił swoją gotowość do realizacji szczepień przeciwko HPV.

Szczepienia zaczynają się 1 czerwca.

Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy, gardła), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

Do szczepienia należy przyprowadzić dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie Szczepienia przeciw HPV - https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv oraz https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/.

Jak zaszczepić dziecko?

Zapisać dziecko na szczepienie można:

  • za pomocą IKP
  • poprzez infolinię 989
  • dzwoniąc do SP ZOZ w Cekcynie pod nr tel: 518 804 352       (Punkt szczepień)

 

Serdecznie zachęcamy do rejestracji !

Dzieci starsze oraz dorośli również mogą szczepić się przeciwko HPV, wówczas szczepienie jest płatne.