Zgodnie z Zarządzeniem Nr 22 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lipca 2026 r. w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia z zakresu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniu uderzeniami z powietrza pod kryptonimem „ALARM-2026”, we wtorek, 21 lipca 2026 r., w godzinach 7:00–19:00, odbędzie się wojewódzki trening z zakresu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza.

W ramach zaplanowanych ćwiczeń zostaną uruchomione syreny alarmowe. Emitowane sygnały będą elementem treningu i mają na celu sprawdzenie funkcjonowania systemu ostrzegania oraz alarmowania ludności.

Służby apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju i niereagowanie na nadawane sygnały alarmowe. Uruchomienie syren nie oznacza wystąpienia rzeczywistego zagrożenia i nie wymaga podejmowania żadnych działań ochronnych.

Celem ćwiczenia „ALARM-2026” jest weryfikacja sprawności systemów alarmowania, ocena gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz doskonalenie procedur związanych z ostrzeganiem ludności na wypadek potencjalnych zagrożeń z powietrza.