Starosta Tucholski Dorota Gromowska zaprasza na imprezę w ramach projektu „Bory Tucholskie w labiryntach natury”.

Już 24 czerwca (niedziela) ulicami Tucholi przejdzie Historyczny Pochód Borowiaków. Mieszkańcy przebiorą się za postacie związane z powiatem tucholskim. Będą bohaterzy z historii i legend. Na koniec odbędzie się festyn, w trakcie którego wystąpią m.in. bractwa rycerskie.

Pochód wyruszy o godz. 14.00 z siedziby tucholskiego starostwa. Przejdzie ulicami: Pocztową, Świecką, Nowodworskiego, Tylną, przez plac Wolności i następnie ulicami Szkolną i Ogrodową. Parada zakończy się w Parku Zamkowym. Na trasie – na rynku i przy wejściu do parku - będą lektorzy, którzy opowiedzą o każdej nadchodzącej postaci.

Około godz. 14.30 pierwsi uczestnicy korowodu dotrą do Parku Zamkowego. Gdy przybędą wszyscy, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie festynu i Kiermaszu Borowiackiego. Jako pierwsza zagra orkiestra mandolinowa „Tremolando”, działająca przy Zespole Szkół w Kęsowie. Odbędą się pokazy walk rycerskich, przygotowane przez bractwa z Chojnic, Bydgoszczy i Torunia. Ponadto wystąpią zespoły: „Młodzi Borowiacy” z Tucholi, „Bysławskie Frantówki”, grupa cyrkowa „Tuptusie” z Cekcyna, grupa taneczna „Obsesja” z Gostycyna oraz zespół Rytmix. Zaplanowano także wręczenie przez Lokalną Grupę Działania certyfikatów znaku promocyjnego Marka Lokalna „Bory Tucholskie” oraz konkurs dla laureatów wszystkich edycji z lat 2008-2012 (dla publiczności nagrody – aparaty cyfrowe). Przygotowane będą stoiska wiosek tematycznych, twórcy ludowi zaprezentują swoje wyroby, a koła gospodyń wiejskich będą serwować borowiackie potrawy. Festyn zakończy się około godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału!