14 maja sprzed Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie, seniorzy wyruszyli na tygodniowy pobyt do Ośrodka Rehabilitacyjno -Wczasowego „ Słowiniec” w miejscowości Poddąbie położonego blisko morza między Rowami a Ustką w obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego.

 Ośrodek Rehabilitacyjno-wczasowy "SŁOWINIEC"

Miejscowość Poddąbie posiada specyficzny mikroklimat stworzony przez morze, okoliczne lasy liściasto - iglaste, gdzie powietrze nasycone jest jodem i mikroelementami. Poddąbie to niewielka nadmorska osada dla osób ceniących ciszę, spokój i przyrodę. Atrakcje tej okolicy tworzą głównie wysokie klify, szlaki piesze, rowerowe, a nade wszystko urokliwa plaża. Ośrodek posiada szeroką bazę zabiegów rehabilitacyjnych i wydarzeń kulturalno – oświatowych, w tym dużo muzyki tanecznej. Każdy uczestnik mógł wybierać w różnych formach dodatkowych zajęć kulturalnych.

Poranki zaczynały się od gimnastyki oraz zabiegów rehabilitacyjnych zaleconych przez lekarza.Przewodnik chętnie oprowadzał nas po Poddąbiu, zdradzając dawne polodowcowe dzieje mieszkańców, w tym ślady pobytu Gotów i niedawne Niemców. Jednego popołudnia uczestniczyliśmy w prelekcji nt. „Poznajemy tajniki wina i lecznicze właściwości wybranych produktów”. Wieczorem odbył się koncert piosenek Czerwonych Gitar prowadzony przez Krzysztofa Szpota. Odbył się też teleturniej wiedzy o Poddąbiu oraz nauka tańca. Grupa seniorów odbyła wycieczkę rowerową do Orzechowa. Na plaży nasi podopieczni podczas spaceru nazbierali kamieni, które posłużyły do rozwinięcia estetycznej fantazji poprzez ich malowanie. Mający największą wyobraźnię poprowadzili zabawną grę pn. „Wojna płci”. Znaleźli się też chętni do turnieju ping-ponga, strzelania z wiatrówki oraz animacji. Były wieczorki taneczne, olimpiada sportowa na wesoło i pożegnalne ognisko z szantami.

Całe zadanie zostało wykonane w formie wolontariatu przez koordynatora. Przejazd grupy niepełnosprawnych seniorów z Gminy Cekcyn był dofinansowany z zadania publicznego wg oferty pt: „Tydzień dla zdrowia”, a realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło”.
Koordynatorem i realizatorem projektu była Maria Jagła-Bonk.

Tekst i zdjęcia przekazali: Maria i Jan Bonkowie