W niedzielę 17 grudnia grupa seniorów i młodszych mieszkańców z gminy Cekcyn pojechała do Gdyni do Teatru Muzycznego na Musical „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy. Musical jest adaptacją książki Szolema Alejchema, opowiadającą o losach żydowskiej rodziny, skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi w carskiej Rosji.

"Skrzypek na dachu" jest także obrazem przemian społecznych, upadania tradycji, o której tak wiele się mówi i która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami społecznymi.
To także jeden z niewielu musicali, gdzie w piękny, dowcipny, liryczny oraz dramatyczny zarazem sposób mówi się o podstawowych wartościach życia, a także przemijaniu. Główny bohater Tewje, mieszkający wraz z żoną i pięcioma córkami w Anatewce musi wybierać między poszanowaniem tradycji a szczęściem dzieci. Ubogi mleczarz, któremu wiara, nadzieja i modlitwa pozwalają z pogodą ducha znosić wszelkie przeciwności losu i stawiać czoła trudnościom związanym z życiem, dokonuje wyborów i podejmuje decyzje z naturalną pogodą i wiarą w harmonię otaczającego go świata. Musical przesiąknięty humorem, żywiołową żydowską muzyką i tradycją zachwycił widzów naszej wycieczki.

Tekst i zdjęcia przekazał: Jan Bonk